Nordnet

sunnuntai 7. toukokuuta 2017

Köyhän viikon ruuat

Kun välillä tuntuu, että lompakko ammottaa tyhjyyttään ja ruokaakin olisi lapsille tehtävä, pelastukseksi olen kehittänyt oman "Köyhän viikon ruoka"-ohjelman. Viikon ruokatarvikkeet maksavat 15,36€. Useampaa ruuista syö parinakin päivänä. Lisäksi päälle viikon maidot, leivät, hedelmät ja pari isoa jugurttipurkkia, ruokalaskun saa tiukkoina viikkoina pysymään alle 30 eurossa. Eihän tuo kovin mairitteleva lista ole eikä courmet, mutta joskus kun on venyttävä, on vain... no, venyttävä :)

Mannapuuro. Mannasuurimopaketti n. 1,39€/kg, maitolitra 0,79€. Annoshinta neljälle noin euron. Loput menee seuraavana päivänä töissä lounaalla.

Riisipuuro. Riisipuuropaketti n. 1,85€/kg, maitolitra 0,79€. Annoshinta neljälle hieman päälle euron. Loput menee seuraavana päivänä töissä lounaalla.

Hernekeitto. Prisman oman tuotemerkin "Kotimaista" hernekeittopurkki maksaa 0,59€. 4 hengen taloudessa menee kaksi purkkia, yht. 1,18€

Makaronilaatikko. Makaronipussi 0,29€, kananmunat n. 1,69€ (riippuu pakkauskoosta, loput voi käyttää vaikkapa munakkaaseen), jauheliha 400g 1,79€. Halvimmillaan makaronilaatikko maksaa siis 3,77€ ja ruokaa syö monta päivää. Itse höystän makaronilaatikon veden sijasta ruokakermalla, jolloin ruokaan tulee 1,40€ lisää hintaa.

Jauhelihakeitto. Jauheliha 400g 1,79€, keittovihannekset 2,13€/750g, lihaliemikuutio, mausteet. Hinta neljälle 3,92€.

Kinkkukiusaus. Kinkkusuikaleet n. 2,29€/ 250g. Peruna-sipulisekoitus 1 kg n. 1,29€/kg. Ruokakerma n. 0,69€/2dl, mausteet. Neljälle hinta 4,27€. Vaihtelua saa, kun vaihtaa kinkkusuikaleet kanaksi, tai valitsee maustetun ruokakerman.

Mitkä ovat Sinun pihistelyruuat keittiössä, kun tekee tiukkaa? 


Täällä kasvaa taas ikkunanpielet täynnä "ilmaista ruokaa" :)




25 kommenttia:

  1. Makaronimössö ja itsetehty hernesoppa! Siksi tiedänkin kertoa, että makaronipussi maksaa Lidlissä ja joissakin s-marketeissa 0,12€ ja kinkkusuikaleet (nimellä pizzasuikaleet)1,35€ :D

    Makaronimössön hinnaksi tulee siis 0,12€+jauheliha 1,7€=1,91 (jos piheilee ja jättää vielä sipulinkin pois..)

    Hernesoppa: Kuivaherneet, kinkkusuikaleet ja sipuli 0,89€+ 1,35€+ 0,15€= 2,39€.
    Satsista tulee toki enemmän kuin kahdesta purkista, mutta nyt rupesin miettimään, että litrahinta saattaa silti jäädä halvemmaksi niissä. Hmmm...

    P.S. "Kasvimaa" on upea! Mun ikkunalaudan yrteistä ei taida satoa ikinä tulla.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Niin ja unohtui kehua, että erittäin hyvät piheilyreseptit sulla! Ja tossahan laitetaan neljän ihmisen (!) ruokiin alle vitonen päivässä!

      Poista
    2. Itse olen vähän laiska tekemään itse hernekeiton alusta loppuun, joten menen mielummin purkilla. Lisäksi sitä on aina kaapissa valmiina, ja nopea valmistaa, jos muuta ruokaa ei juuri sillä sekunnilla ole tarjolla :)

      Poista
  2. Mietin pihistelyreseptejä ja en nyt keksinyt oikein mitään tiettyä pihistelyreseptiä jota säännöllisesti käyttäisin. Tapanani on pikemminkin kerätä alennettuja tuotteita pakkaseen sekä aterian ylijääneiden osien pakastus. Pakastinta ja kaappeja kaivellen sitten tarkastelen mitä on mahdollista saada aikaiseksi mahdollisimman pienillä ostoksilla. Usein pakkaseen on varattuna myös Prismasta X-tra pyttipannupussi 2,15 € / 1 kg (siis pakaste), ihan senkin varalta että välistä pitää saada nopeasti ruoka.
    Noihin ilmoittamiisi pihistelyruokiin voisin vinkata vielä, että jos mannaryynit jo on kaapissa niin hankimalla paketti tummaa kaakaota niin saa suklaamannapuuroa vaihteluksi. Riisi- ja mannapuuron jämistä (+kardemummaa) voisi myös tehdä ahvenamaan pannukakkua hernaripäivälle. Tosin sitten joutuisi työlounaan taikomaan muualta.
    Lounaiden kanssa minulla on ollut sellainen käytäntö että tein erilaisia sose- ja linssikeittoja joita sitten pakastin annosrasioihin. Kun parin viikon aikana parina iltana tai viikonloppuna jaksoi nähdä ylimääräisen vaivan niin oli jo useammaksi viikoksi eri keitto joka päivälle ottaa mukaan.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Itse hamstraan myös aleruokaa pakkaseen. Tiukkoina viikkoina sitten nappaan pakkasesta ruokaa edellä mainittujen lisäksi.

      Meillä ei ruokaa jää pakastettavaksi saakka, vaan hyödynnän jämät töissä lounaana.

      Poista
    2. Yksi ruokavinkki piti tulla vielä kertomaan kun tuli mieleeni. Köyhän miehen merimiespihvit jota esim. Saarioinen myy lihaperunalaatikko nimellä.
      Eli perunoita (itse käytän mieluiten jauhoisia), jauhelihaa, sipulia ja lihalientä. Perunat viipaloidaan, jauheliha paistetaan ja maustetaan maun mukaan. Vuokaan kerroksittain perunoita ja jauhelihaa. Sipulin voi paistaa jauhelihan mukana tai lisätä raakoina viipaleina vuokaan. Suolaa voi ripotella vähän aina perunakerroksen päälle. Viimeksi vuoka noin puoleenväliin asti lihalientä. Paistetaan 1 - 1,5 tuntia uunissa. Itse paistan noin 20 min ensin 225 asteessa kunnes liemi kiehuu ja sitten vähennän 200 asteeseen. Minulla on kannellinen lasivuoka jonka vetoisuus on varmaankin 3 litraa ja perunoita käytän ehkä 1 kg ja jauhelihaa 400 g, lihalientä noin 0,5 l. Isoäitini teki tätä, itse reseptin ole aikuisiällä löytänyt jostakin ja hukannut sittemmin, joten nykyisin menee mittasuhteet mutuna. Tarjolle tämän kanssa kuuluu makumuistoissani ehdottomasti etikkapunajuuret.

      Poista
  3. Kun en voi syödä viljoja niin pihistelyruokia on vaikea keksiä. Meillä myös tuota kinkkukiusausta ja riisipuuroa tulee tehtyä kun rahat on vähissä. "Mannapuuroa" tehdään karkeista riisihiutaleista, mutta hinta on aika suolainen. Makaronilaatikot ja muut jää kyllä tekemättä kun gluteenittomina maksavat paljon, eikä vatsani tykkää niistä siltikään.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. En oikein ymmärrä (tiedä) mikä gluteiinittomissa ruuissa maksaa. Sekö, että ne täytyy tehdä erillään muista viljoista? Järkytyin kun ostin työporukalle paikallisesta leipomosta pullapitkon 5,10€ ja yhden gluteiinittoman mustikkapiiraan kollegalle. Hinta naurettavan pienestä piirakasta oli 3€! Pullapitko oli valtava ja siitä riitti kaikille muille, paitsi tälle gluteiinittomalle.

      Poista
  4. Jos syö puuroa päivälliseksi niin miten käy aamiaisen ja iltapalan?
    Suosittelen korvaamaan jauhelihan jonain päivänä soijarouheella esim. bolognesessa toimii. Ja hernekeittoon käy myös.
    Ja jo moneen kertaan mainittu linssikeitto, eli vaikka punaisia linssejä, kilo porkkanaa ja sipuli + ruokakermaa/kaurakermaa/kookoskermaa/tomaattimurskaa.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Aamu-, väli- ja iltapalaksi on leipää, jugurttia ja hedelmiä tarjolla, joten ei sentään kolmesti puuroa ;)
      Meillä mies ei suostu syömään soijarouheella höystettyjä, joten siksi meillä on lihaa hänelle aina tarjolla :(

      Poista
  5. Kasvissosekeitto (perunaa, porkkanaa, sipulia ja valkosipulia ynnä kasvisfondi, 2,5-3 litraa maksaa 2,50 euroa) ja itsetehty tomaattikastike (2 litraa maksaa ~3 euroa).

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Jäinkin miettimään mikä tosta omasta listasta uupui ja se oli nimenomaan kasvissosekeitto! Tykkään itse ihan hirveästi ja menee töissä lounaana. Variaatioita voi kehitellä niin paljon kuin vain keksii.

      Poista
  6. Tällässii lisää! ps. meitsi vetää itse tehtyjä lettuja köyhänä viikkona ja justiisa eri puuroja.

    VastaaPoista
  7. Lihakeitto on meidän perheen uusi suosikki ja on edullista on! Makaronilaatikko täälläkin! Olen nyt edellisviikonlopun ostomaniasta oppineena syönyt alle 30 eurolla viikossa. Hernekeitto (sianlihaton) on hitti, ja oikeastaan kaikki keitot. Kasviskeittoa en ole koskaan osaanut tehdä. MIetin juuri tänään että pitäisi etsiä kirjastosta joku 1000 ja yksi keittoa opus, missä olisi erilaisia keittovariaatioita. Nämä kun tykkäävät uppoavan tuolle 3-vuotiaallekin.

    VastaaPoista
  8. meillä tehdään "mannista" myös, mutta tehdään myös marjamehusta ja marjoista. silloin se pitää vaan vispata. menee kyllä kaurapuurokin uudelle levelille, kun tekee mehuun. perunoita on kellarissa ja marjoja pakastimessa, niiden kulut on maksettu viljely- ja keräysvaiheessa, sieniä lisään kaikkeen, mihin jauhelihaakin, sen verran vähän, etteivät krantut maista... :) siskonmakkarakeitto on suosikkeja, ja täällä maalla sen myyntierä on sen verran iso, että sitä on yleensä miinuslapulla, ja se on suosikkeja... T:Lillukka

    VastaaPoista
  9. Me ollaan päätetty ettei säästetä enää niin paljoa ruoasta. Ollaan lisätty vihannesten määrää myös. Tehään kolme ruokaa viikossa joista tulee yhteensä ehkä 20 annosta. Tyyliin 1 kasvisruoka, 1 liharuoka ja 1 salaattiruoka yleensä kanalla,

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Itse olen alkanut taas pihistelemään ruuassa. Palkka tippui aiempaan työhön verrattuna niin paljon, että ihan ei tee mieli kuluttaa samalla tavalla ruokaan... Aikaisemmin en tuijottanut hintoja lainkaan, mutta nyt teen sitä taas. Jatkuvasti.

      Poista
  10. Munakas on halpa ja nopea arkiruoka, sitä voi höystää porkkanaraasteella, johon on lisätty rusinoita, kuminaa ja sitruunamehua. Kasvissosekeitot on myös hyvä tehdä kaapissa olevista jämävihanneksista.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Meillä eivät lapset innostu munakkaasta eivätkä kasvissosekeitoista. Itse tykkään molemmista ja jälkimmäistä teen usein ison kattilallisen. Itselleni :)

      Poista
  11. Mieleen tulisi vielä risotot, tomaatti- ja kurkkukeitot, dippikasvikset (tää on lasten kesähitti), täytetyt tortillat tai rieskat sinne vaikka paputäytettä, uunijuurekset, punajuurivuoka, täytetty lihamureke, munakastike ja perunat, täyetty pannari esim, hemapa ja kinkkusuikaleet, myös erilaiset smoohtiet tekee meillä hyvin kauppaansa. Itsellä tapana pitää välistä viikonloppuna esikon kanssa kokkipäivää, jolloin laitetaan useampaa ruokaa kerralla ja osa siitä pakastimeen kiirepäivien, sairastumisien ja köyhien päivien varalle. Monesti uuni lämpiää tuolloin ja tulee sovellettua vähän senkin mukaan mitä kaapeista löytyy - paras säästö on kuitenki se ettei mitään mene hukaan.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos vinkeistä! Pitäisi itsekin aktivoitua tekemään enemmän kerralla ja laittaa pakkaseen. En ole kovin kummoinen kokki eikä ruuanlaitto ole intohimoni...

      Poista
  12. Vielä opiskellessa tuli pihisteltyä ruuasta jonkin verran kun käyttörahaa oli viikkoa kohden 20e verran, mutta nyt työelämässä ollessa olen tietoisesti panostanut hieman laadukkaampaan ruokaan. Toki silläkin tavalla pääsee edullisesti jos vertaa eineksiin tai ravintolaruokiin. Pienillä parannuksilla ruuasta saa parempilaatuista, esimerkiksi jättämällä sen rasvaisimman sika-nautajauhelihan hyllyyn ja ostaa naudan paistijauhelihaa. Tällöinkään yhden aterian hinta ei nouse vielä tähtitieteelliseksi.

    VastaaPoista
  13. Resepti, josta meillä riittää suurinpiirtein kahdelle hengelle viikoksi lounasevääksi töihin:

    riisi n. 7,5dl 0,75€ lidl
    jauheliha 700g 3€ lidl
    2xtomaattimurska 0,7€ lidl
    vihr.linssit 2,5dl 0,7€ s-marke
    wok-kasvikset n. 0,5kg noin 1,3€
    lihaliemikuutio
    mausteet

    yht 6,45€

    Jos haluaa pröystäillä voi laittaa vaikka kookosmaitoa ja sipuleita sekaan tai mitä muuta mieleen tulee.

    VastaaPoista